انجمن ژئوفیزیک ایران در تاریخ 11/11/1354 با نام انجمن ملی ژئوفیزیک ایران با همت آقایان دکتر حسین کشی افشار، دکتر حسین زمردیان، دکتر خسرو معظمی گودرزی ، مهندس علی اکبرمعین فر، دکتر منوچهر سادات اخوی ، مهندس امیر حسین موسوی و دکترفریبرز جهان بخش تشکیل و با ثبت در روزنامه رسمی کشور به شماره 9270 مورخ 02/08/1355 فعالیت خود را آغاز نمود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی این انجمن در تاریخ 24/07/1373 از دفتر همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ثبت مجدد را با ارسال صورتجلسه مجمع عمومی مورخ 31/06/1373 و اساسنامه تطبیق داده شده با الگوی پیشنهادی درخواست کرد. پیرو جلسه شماره 18 کمیسیون انجمن های علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مجوز صدور فعالیت مجدد با نام انجمن ژئوفیزیک ایران صادر شد. انجمن با انتخاب اولین هیأت مدیره دوره پس از دریافت مجوز در سال 1380، فعالیت خود را مجدداً آغاز نمود و در حال حاضراعضای پنجمین دوره هیأت مدیره مشغول به فعالیت هستند. انجمن در حال حاضر بیش از 2700 عضو حقیقی و بیش از 20 عضو حقوقی دارد. بیش از 150 هیأت علمی و بیش از 1200 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد عضو انجمن ژئوفیزیک ایران هستند.

انجمن ژئوفیزیک ایران با همکاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و مراکز علمی و دانشگاهی و دستگاه ها  و نهادهای دولتی مرتبط و شرکت های تخصصی بخش خصوصی و مهندسین مشاور ذیربط، هر دو سال یک بار کنفرانس ژئوفیزیک ایران را در سطح ملی برگزار می کنند. تا کنون 18 کنفرانس در سطح ملی برگزار گردیده و اینک در آستانه برگزاری نوزدهمین کنفرانس ژئوفیزیک ایران قرار گرفته ایم. توسعه و تبادل‌نظر علمى و فنى و ارائه دستاوردهاى پژوهشى مربوط به فیزیک زمین و فضا در کاهش و کنترل پیامدهای ناگوار پدیده‌های طبیعی (زمین‌لرزه، سیل، خشکسالی و سایر بلایای جوی) از اهداف ویژه این رویداد مهم بوده است.