درباره همایش

ژئوفیزیک‏ به‏ مفهوم‏ عام‏ شامل‏ فیزیک‏ زمین‏، جو و اقیانوس‏هاست‏. علم ژئوفیزیک، بررسی پارامترهای مختلف فیزیکی کره زمین است. امروزه این علم با بهره‌گیری از دیگر علوم پایه و سایر تکنولوژیهای پیرامونی به مجموعه‌ای از دانش و فن با کاربردهای فراوان و شاخه‌های متعدد بین رشته‌ای تقسیم شده است.

 رسالت واقعی علم ژئوفیزیک و فعالان این عرصه تلاش برای درک و دستیابی به سرشت (ماهیت) فرآیندهای فیزیکی مربوط به کره زمین و منظومه شمسی می‌باشد. شناخت پدیده‌های مرتبط با تحول زمین، جو و اقیانوسها برای تامین نیازهای انسان ضروری است. نیاز روزافزون به سرچشمه‌های نوین انرژی، اکتشاف کانی‌ها و آبهای زیرزمینی، پیش‌بینی رویدادهای طبیعی مانند زمین‌لرزه، آتشفشان، سیل، خشکسالی و ... ، چگونگی کنترل و کاهش اثرات ویرانگر این پدیده‌ها، نمونه‌هایی از حیطه فعالیت و قلمرو دانش و فنون مربوط به ژئوفیزیک می‌باشد.اهمیت و نقش دانش و تکنولوژیهای ژئوفیزیکی در بهبود زندگی، نیازمند گسترش روشهای اکتشافی و بهره‌برداری از منابع سرشار سخت کره، آموزش نیروی انسانی مورد نیاز و انجام پژوهشهای گسترده و هماهنگی بین بخش و فرا بخشی موسسات، مراکز علمی و سازمانهای اداری و اجرائی کشور می‌باشد.

 انجمن ژئوفیزیک ایران در راستای هویت بخشی به اهداف و فعالیت‌های دانشمندان و پژوهشگران این حوزه از دانش و فناوری تاسیس گردیده و تلاش می کند با هم‌اندیشی و هم‌افزایی اندیشه‌های محققین این دانش، بین نیازهای درونی و بیرونی کشور، راه پیشرفت و گسترش این علم را در رویکردهای جهانی (بین‌المللی)، ملی و منطقه‌ای هموار سازد. بسیج توان علمی و فنی کشور بر پایه روح همکاری ارزشهای والای اخلاق حرفه‌ای در راستای توسعه فرهنگ آگاهی و خردورزی در ترسیم و پیشبرد اهداف و برنامه‌های نقشه جامع علمی کشور از اهداف مهم انجمن ژئوفیزیک ایران می‌باشد.  

در راستاى توسعه و تبادل نظر علمى و فنى و ارائه آخرین دستاوردهاى علمى و پژوهشى مربوط به ژئوفیزیک اکتشاف نفت، انجمن ژئوفیزیک ایران در نظر دارد پنجمین همایش ژئوفیزیک اکتشافی نفت را با استعانت از خداوند متعال، در 1 خرداد 1400 برگزار نماید. از کلیه دانش پژوهان سراسر کشور دعوت مىشود، با ارائه مقالات خود در هر چه پربارتر نمودن این سمینار، برگزار کنندگان را یارى نمایند.